Paint & Paper Library

Paint & Paper Library: Where Design Meets Colour

İç mimar David Oliver tarafından Londra’da kurulan Paint & Paper Library, 20 yılı aşkın bir süredir ilham ve renk uzmanlığı konusunda bir yol gösterici olmuştur. İngiliz Mimarlar Kraliyet Enstitüsü RIBA tarafından resmi olarak akredite edilen 180 eşsiz renkten oluşan paletleri, dünya çapında prestijli yapıları süslemiş ve çağdaş iç mekanlara rakipsiz bir renk, ruh hali ve ışık dengesi kazandırmıştır. Nötr şemalara derinlik katan özenle seçilmiş ‘Mimari Renkler’ ve tarihi, geleneksel ve çağdaş iç mekanlardan esinlenen ‘Orijinal Renkler’ ile boyaları İngiltere’de en yüksek standartlarda üretilmekte ve hem iç hem de dış mekanlarda kullanılmak üzere beş farklı yüzeyde sunulmaktadır.

Complementing their paint range, Paint & Paper Library offers two distinctive wallpaper collections, featuring designs using traditional and digital printing techniques. These unique patterns are available in numerous colourways, drawn from the existing Paint & Paper Library colour palette. All their paints and wallpapers are manufactured in the UK, adhering to the strictest eco-friendly standards. Their fully water-based finishes are low in VOC, reflecting a dedication to sustainability and the environment. Experience the fusion of design and responsible choices with Paint & Paper Library's harmonious and timeless colours.

Elevate your interiors with the timeless and harmonious colours of Paint & Paper Library, where design meets sustainability.